ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 25.01.2016

ALTINda Toparlanma Devam Edecek Mi?

ALTIN geçtiğimiz hafta yukarı yönlü toparlanmasına devam etti fakat arka arkaya 1100 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşmediği için toparlanmanın hızı sınırlı oldu. Bugün de sarı metalde boğalar devrede fakat 1105 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin geçilmesini zorlaştıran bir diğer etken ise 100 günlük hareketli ortalama direncinin bu bölgeye denk gelmesi.
Küresel piyasalardaki kaos ortamının artması ve jeopolitik risklerin artması yatırımcıları güvenli liman arayışına itiyor. Yeni yılın ilk günlerinde sarı metal belirttiğimiz şekilde cazibesini kullanarak alıcı buldu. ALTINda hareketlenmelerin ne yönde olabileceğini kestirmek için ABD’den gelen verilerin takip edilmesi gerekiyor. Bu hafta ABD’den önemli veri ve gelişmeler var. Özellikle piyasanın gözü ve kulağı FOMC kararlarında olacak.
10 yıl aradan sonra faizleri artıran Fed’in bu toplantıda faizlere dokunması beklenmiyor fakat Ocak ayında Çin’de yaşanan gelişmelerin piyasalarda kaosu artırması Fed’i temkinli bir tutuş sergilemeye itebilir. Güvercin bir Fed ile karşılaşmamız durumunda sarı metalde yukarıda bulunan önemli 1120 ve 1135 direnç bölgeleri denenebilir. Aşağıda ise 1090 ve 1080 bölgesinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.