ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 24.02.2016

ALTINdaki Bir Sonraki Durak Neresi?

Haftaya sarı metalin sakin bir başlangıç yaptığına şahit olduk fakat piyasalardaki belirsizlikler yatırımcıları güvenli liman arayışına itiyor. Son dönemde petrol fiyatlarında yaşanılan gerileme, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olarak gösterilen Çin’deki yavaşlama piyasalarda risk iştahının ortadan kalkmasına neden olabiliyor. Bugün de borsaların sıkıntılı olması nedeniyle sarı metalde boğalar devreye girdi ve 1240 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti.
Bugün ABD’den gelen verilerin de beklenti altı kalması bu yükselişin yaşanmasını destekleyen unsurların başında geliyor. ABD’den flaş hizmetler PMI beklentiden kötü 49.8 gelirken, yeni konut satışları da beklentiden kötü 494 bin geldi. Verilerin beklenti altı kalması USD için son derece negatif. Haftanın geri kalan günlerinde ABD’den gelecek olan veriler yakından takip edilecek. Özellikle piyasaların gözü çekirdek dayanıklı malların siparişlerinde. öncü büyüme ve çekirdek PCE fiyat endeksi verisinde olacak.
Gelecek olan bu verilerde kötüleşme yaşanması sarı metalde ayıların canını iyice sıkabilir. Yani gelecek olan verilerin beklenti altı kalması sarı metaldeki yükselişin devam etmesi anlamına gelebilir. Sarı metalde 1220 bölgesi üzerinde gerçekleşecek olan günlük kapanışlar yükselişlerin habercisi olmaya devam edecek. 1240 bölgesinin tamamen geçildikten sonra karşımıza 1300 bölgesi çıkıyor. Bakalım boğalar ayılara ne kadar daha göz açtırmayacak. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.