ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 22.02.2016

Bu Hafta ALTINı Neler Bekliyor?

Sarı metal geçtiğimiz haftayı kuvvetli tamamlamıştı. Haftanın ilk gününde ise ayıların hızlı bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz. Sarı metal 1200 bölgesine geriledikten sonra boğalar devreye girdi ve 1215 seviyesi üzerine yükseliş gerçekleşti.
Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den önemli bir veri açıklanmadı. Hafta boyunca ABD’den önemli veriler açıklanacak. Piyasaların gözü öncelikle tüketici güven endeksinde sonrasında ise Çarşamba günü gelecek olan ham petrol verisinde olacak. Perşembe günü ise çekirdek dayanıklı malların siparişleri ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Cuma günü ise piyasaların dikkati çekirdek PCE fiyat endeksinde ve büyüme verisinde olacak.
Baktığımzda bu hafta ABD’den gelecek olan veriler USD için son derece önemli. Özellikle çekirdek PCE fiyat endeksi verisi Fed’in yakından takip ettiği bir veri. Fed enflasyondaki son durumu anlamak için bu veriyi yakından takip ediyor. Diğer yandan büyüme verisi de USD için son derece kritik. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması ayıların devreye sokabilir. Aksi takdirde ise sarı metalde yukarıda bulunan önemli direnç seviyeleri bir bir denenebilir. Tekrar hatırlatalım sarı metalde boğalar devrede fakat yükselişin devam edebilmesi için 1240 bölgesinin alınması gerekiyor. Aşağıda 1180 bölgesinin çözümlenmesi de ayıların hakimiyet kurması anlamına gelebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.