ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 18.03.2016

ALTIN Bu Haftayı Nasıl Tamamladı?

ALTINda son haftalarda boğaların devrede olduğunu söylüyoruz. Bu hafta sarı metal haftaya alıcılı başlasada sonrasında Rusya’nın Suriye’den çıkacağı yönündeki haberlerin çıkmasından sonra 1263 bölgesinden 1226 bölgesine geri çekilme yaşandığına şahit olduk.
Bu hafta ABD’den son derece önemli veriler açıklandı fakat piyasanın bütün dikkati FOMC kararlarındaydı. Geçtiğimiz hafta ECB’den gelen açıklamalar piyasayı şaşırtmıştı. Bu hafta da Fed ECB’ye nazire yaparcasına piyasayı şaşırtmaktan geri kalmadı. Fed beklendiği gibi faizleri arttırmadı fakat güvercin bir tutum sergilemesi USD alıcılarının canını yaktı.
Büyüme ve enflasyon beklentilerine aşağı yönlü revizelerin gelmesi USD için negatif oldu. Özellikle 4 faiz artışı beklentisinin 2’ye indirilmesi sert USD satışlarının yaşanmasına neden oldu. Bu açıklama sonrasında ALTINda 1270 bölgesi üzerine yükselişe şahit olduk. Haftanın son işlem gününde ise bu bölgeden kar alımlarının geldiğini gördük.
 
Önceki raporlarda da belirttiğimiz gibi sarı metalde yükselişin devam etmesi için 1240 bölgesi üzerinde haftalık kapanışların gerçekleşmesi gerekiyor. Aksi durum ise ayılara cesaret kazandırabilir. ALTIN yeniden ayı piyasasına ne zaman girer diye soruyorsanız geçikmeden cevabımızı verelim… Ne zaman 1220 bölgesi altına çözülme gerçekleşir ve 1180 bölgesine bir geri çekilme görürüz işte o zaman ayılardan bahsetmemiz daha akılcı olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.