ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 17.03.2016

ALTINda Ayılara Fed Kabusu Çöktü!

Önemli bir günü geride bırakıyoruz. Şimdiye kadar haftaya dönüp baktığımızda Merkez Bankaları’nın piyasalara yön verdiğine şahit olduk. Geçtiğimiz hafta ECB’nin ardından bu hafta sırasıyla BoJ, Fed ve bugün BoE ile piyasalarda hareketlilik eksik olmadı. Özellikle dün Fed toplantısı sonrası doların çok net şekilde değer kaybetmesi ile sarı metalde boğaların kontrolü yeniden ele aldığına şahit olduk.
Geçtiğimiz hafta 1284 bölgesine kadar gelen yükselişlerin ardından satıcıların devreye girmesi ve doların da hafta başında güçlü başlaması ile 1227 bölgesine kadar gerileyen sarı metalde boğaların yardımına dün Fed koştu adeta. Dün 1260’lara kadar yükselen ALTINda yükselişlerin bugün de devam ettiğine şahit olduk. Yarın, haftanın son günü ekonomik takvime baktığımızda ise ABD’den Michigan tüketici hissiyatı verisini takip edeceğiz ve Fed’in güvercini Dudley mikrofon başına geçecek. Ardından akşam saatlerinde diğer Fed üyeleri Rosengren ve Bullard’ın konuşmalarına odaklanacağız.
ALTINda yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde ilk olarak 1270 bölgesinin aşılması önemli. Bu bölge geçildikten sonra hedefte artık 1285 ve 1305 bölgeleri olacak. Geri çekilmelerde ise 1250 ve 1230 bölgelerinin destek olarak çalışmabilir. 1220 bölgesinin tamamen altına geçilmediği sürece sarı metalde boğaların hakimiyetinin devam etmesini bekliyoruz. Dolar güç kaybetmeye devam eder ise önümüzdeki günlerde ayılar artık tamamen kaçacak yer arayacaklar.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.