ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 16.03.2016

Ayılar ve Boğalar FOMC Kararlarını Bekliyor!

ALTINda son günlerde ayıların sahneye çıktığını söylemiştik fakat son iki günde sarı metal hareketine sakin devam ediyor. ABD’den gelen verilerin değerli metal üzerindeki son derece sınırlı olduğuna şahit olduk.
Bildiğiniz gibi Aralık ayında Fed faiz artırımına gitmişti. Aralık ayından bu yana piyasalarda önemli gelişmeler yaşandı. Global risklerin arttığına, emtiya fiyatlarının gerilediğine ve paritelerdeki öngörülmezliğin artığına şahit olduk. Bugün ise son derece önemli bir FOMC toplantısı bizi bekliyor. Piyasa faiz artışı beklemiyor Fed’den. Fakat gelecek olan projeksiyonlar ve Yellen’ın açıklamaları USD için son derece önemli.
FOMC kararlarında enflasyondaki ilerlemeye dikkat çekilmesi ve global risklerin dengelendiğine vurgu yapılması durumunda USD için pozitif olur ve tabi ki de Yellen’dan gelecek olan açıklamalar da USD’nin kaderini belirleyecek. Şahin tonda bir Fed ile karşılaşılması durumunda ALTINda geri çekilme kademeli olarak devam edebilir. Aksi durumda ise yenide 1250 bölgesi üzerine bir yükseliş gerçekleşebilir. Tamamen ayı piyasasından bahsedebilmemiz için 1180 bölgesin geri çekilmenin yaşanması gerekiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.