ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 16.02.2016

ALTINda Ayılar Hayal Kırıklığı Yarattı!

ALTINda uzun bir dönem boğaların hakimiyetine tanıklık ettik fakat dün piyasalarda risk iştahının artmasından sonra 1235 seviyelerinden 1190 seviyelerine geri çekilme yaşandı. Bugün ise boğaların düşüşe dur demesinden sonra 1210 bölgesi üzerine bir harekete şahit olduk.
Baktığımızda bugün ABD’den çok da önemli bir veri açıklanmadı fakat haftanın geri kalanına baktığımızda ABD’den son derece önemli veri ve gelişmeler var. İlk olarak Yarın FOMC tutanaklarını takip edeceğiz. Geçtiğimiz toplantıda Fed’in temkinli bir duruş sergilediğine tanıklık ettik. Tutanaklarda toplantıda konuşulan konuların detaylarını göreceğiz. FOMC tutanaklarının yanı sıra hafta boyunca TÜFE verileri, Philly Fed imalat endeksi ve ÜFE verilerini yakından takip edeceğiz .
Fed’in temkinli bir tutum sergilemesi ve ABD’den gelecek olan verilerin beklenti altı kalması boğaların çok arzuladığı bir senaryo olacak elbette. Aksi durumda ise yeniden 1200 bölgesi altına bir harekete şahit olabiliriz. Yükselişlerin kalıcı olabilmesi için 1220 bölgesi üzerinde günlük kapanışların yaşanması gerekiyor. Ayıların tamamen hakimiyet kurması için sarı metalin 1180 bölgesini geçmesiyle yeniden düşüş trendine girmesi gerekiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.