ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 15.03.2016

ALTINda Ayılar ve Boğalar Fed’e Kilitlendi!

Bugün altını çizdiğimiz gibi yarın ki Fed öncesi ABD’den önemli veriler açıklandı. Çekirdek perakende satışlar Şubat ayından -%0.1 düşerken, geçen ayki %0.1’lik artış -%0.4’e revize edildi. Perakende satışlar da -%0.1 ile beklentide gelirken, ÜFE -%0.2 ile beklentide geldi. Yarın ise yine ABD’den TÜFE ve çekirdek TÜFE rakamlarını takip edeceğiz.
Gelen verilere baktığımızda sarı metal üzerindeki etkisini sınırlı olduğunu gördük ve boğaların ve ayıların dikkatleri artık tamamen yarın Fed’e çevrilmiş durumda. Beklenti büyük yönde Fed’in faizleri değiştirmeyeceği yönünde ancak Merkez Bankası’nın güvercin veya şahin tutumu, ileriye dönük vereceği sinyaller paritelerde ve tabi ki ALTINda da hareketliliği arttıracak.
Haftaya üzerinde baskı ile başlayan ALTINda yarın Fed’in şahin tonda bir tutum takınması ve faiz artışı için olumlu sinyaller vermesi ayıları devreye sokup düşüşlere hız kazandırabilir. Aşağıda 1210 ve 1190 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Tam tersine Fed’in güvercin bir tavır takınması ve faiz artışı ile ilgili temkinli açıklamalar sarı metalde yeniden 1240 ve 1250 bölgeleri önemli direnç olarak çalışabilir. Son dönemde “güvenli liman” cazibesini kullanarak talep gören ve yükselen ALTINın kaderi yarın değişecek mi değişmeyecek mi hep birlikte göreceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.