ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 15.02.2016

Bugün ALTINda Ayıların Günü!

Geçtiğimiz hafta sarı metalde boğaların devreye girmesi nedeniyle 1160 seviyelerinden 1260 bölgesi üzerine yükseliş yaşandı. Küresel piyasalardaki belirsizlik nedeniyle ALTIN güvenli liman olarak talep gördü. Haftanın ilk işlem gününe baktığımızda ise sahnede ayıların olduğunu görüyoruz.
Bugün paritelerde risk iştahının çok fazla olduğunu gördük ve diğer yandan da USD’nin güne kuvvetli başlaması nedeniyle değerli metalde 1235 bölgesinden 1202 seviyelerine geri çekilme yaşandı. Bu hafta ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak ve özellikle piyasanın gözü FOMC tutanaklarında olacak.
ABD’den gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması sarı metalde boğaların devrede kalması anlamına gelebilir. Önceki raporlarımızda belirttiğimiz gibi 1205 bölgesinin geçilmesi yükselişin devam etmesi anlamına geleceğini sizlerle paylaşmıştık ve beklediğimiz gibi oldu.. Bu bölgenin boğalar tarafından alınması aşağı yönlü devam eden trendin bozulması anlamına geldi. Açıkcası yükselişin devam etmesi için 1200 bölgesi üzerinde günlük kapanışların devam etmesi gerekiyor. Yeniden ayılardan bahsedebilmemiz için de ALTINın düşüş trendine yani 1180 bölgesi altına gerilemesi gerekiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.