ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 11.02.2016

ALTINda Ayılar İçin The ‘SON’ Mu?

Geçtiğimiz senenin sonlarında sarı metalde ayıların hakimiyet kurduğuna ve boğalara göz açtırmadığına şahit olmuştuk. Sarı metal üzerindeki baskı ne zaman son bulacak? ALTIN ne zaman yükselecek? gibi bir çok soru vardı piyasanın aklında. 
Sarı metal yeni yılın ilk günlerine 1060 seviyelerinden işlem görerek başladı.  Yılın ilk günlerinden itibaren Çin piyasalarındaki karışlık yaşanması piyasalarda kaosun artmasına neden oldu ve bunun sonucunda piyasalar güvenli limanlara hücum etmeye başladı. Hepimizin bildiği gibi sarı metal bu gibi dönemlerde güvenli liman cazibesini kullanarak talep görüyor.
Baktığımızda son dönemde USD üzerindeki baskılarında arttığına şahit olduk. Bunun üzerine geçtiğimiz günlerde Avrupa bankalarında yaşanılan sıkıntılar nedeniyle Avrupa borsalarına satışlar geldi ve bu durum sonucunda sarı metal yeniden güvenli liman olarak alıcı buldu.
Önceden belirttiğimiz önemli direnç seviyelerinin bir bir geride bırakılmasıyla sarı metalde bugün 1243.50 dolar seviyesinin görülmesiyle son bir senenin zirvesi tazelenmiş oldu. ALTINda yükseliş devam edecek mi sorusu şuan piyasada hakim olabilir. Özellikle 1200 bölgesi üzerinde günlük ve haftalık kapanışların yaşanması durumunda yükselişler için iyimser olmaya devam edeceğiz fakat piyasalarda belirsizliklerin kalkması ve USD’nin yeniden gücünü ele alması durumunda ise yeniden ayıların sahneye çıkışına şahit olabiliriz. Yukarıda 1260 ve 1280 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1220 ve 1200 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.