ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 10.03.2016

ALTINda Ayılar Neye Uğradığını Şaşırdı!

Tarihi bir günü geride bırakıyoruz desek sanırız abartmış olmayız. Bugün haftalar öncesinden bir çok kez altını çizdiğimiz gibi Avrupa Merkez Bankası kararları ve Başkan Draghi’nin konuşmalarıyla piyasalarda taş üzerinde taş kalmadı. Volatilite iyice artarken, pariteler emitalar ve borsalar neye uğradığını şaşırdı açıkçası.
ECB’nin bütün faizleri indirmesi, varlık alım programını artırması ve yeni TLTRO’ları açıklaması ile ABD dolar endeksinde keskin bir yükseliş ve sarı metalde düşüşler yaşanmasının ardından mikrofon başına geçen Draghi’nin “Faizleri daha fazla indirmemiz gerekeceğini düşünmüyorum.” açıklaması ile yönünü yukarı çeviren ALTINda yakşalık 350 pipse yakın bir yükselişe şahit olduk. Kendini akşam saatlerine doğru yeniden 1270 bölgesi üzerinde bulan değerli metalde boğalar dillere destan bir geri dönüş performansı sergilediler.
Yarın ABD’den açıklanacak çok da önemli bir veri karşımıza çıkmıyor ve ALTINdaki toparlanmanın devam etmesi halinde 1280 bölgesi yeniden önemli direnç olarak gündemimize gelmiş durumda. Bu bölgenin tamamen alınmasıyla ise hedefte 1305 bölgesi olacak. Piyasalardaki belirsizlik ortamının devam etmesi ve Fed’in faiz artışında aceleci olmayacağı beklentileri ile doların güçsüz devam etmesi ALTINda daha da yukarıları getirebilir. Geri çekilmelerde ise 1250 ve 1240 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Bu bölgeler üzerinde kalındığı sürece toparlanma için iyimser olamaya devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.