ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 09.03.2016

Bugün ALTINda Ayılar Nefes Aldı!

Küresel piyasalarda belirsizliklerin olduğu dönemlerde ve volatilitenin arttığı zamanlarda yatırımcıların güvenli liman arayışına giriyorlar. Sarı metalde bu gibi dönemlerde güvenli liman olarak alıcı buluyor. Son dönemlerde USD üzerinde baskıların olması ve piyasalardaki risklerin devam etmesi nedeniyle sarı metalde yükselişlerin yaşandığını gördük.
Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den birincil öneme sahip bir veri akışı yoktu fakat ECB beklentileri nedeniyle sarı metalde 1278 seviyelerinden ayılar giriş yaptı ve sert bir geri çekilme yaşandı. 
Yarın ECB kararlarının etkileri sarı metal üzerinde de hissedilecek. Sarı metalde yükselişlerin devam etmesi için 1240 üzerinde günlük kapanışların devam etmesi gerekiyor. Bunun yanında sarı metaldeki yükselişin daha sağlıklı olabilmesi için gümüşün de yukarı yönlü hareketine istikrarlı bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Gümüşte beklenen kıpırdanmanın yaşanmaması durumunda sarı metalde boğaların tadının kaçtığını görebiliriz. Dediğimizi gibi 1280 bölgesinin geçilmesiyle toparlanmanın 1305 bölgesine kadar devam etmesini bekliyoruz. Ayı piyasasından bahsedebilmemiz için 1200 bölgesine doğru bir geri çekilme görmemiz gerekiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.