ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 08.03.2016

ALTINda Son Durum Nedir?

Piyasalarda belirsizliklerin olduğu dönemlerde sarı metal güvenli liman olarak talep görmeye devam ediyor. Özellikle global piyasalardaki risklerin artması yatırımcıları güvenli liman arayışına itiyor. Sarı metal haftaya kuvvetli bir başlangıç yaptı fakat bugün ayılar devreye girdi.
Bugün Çin’den gelen ticaret dengesi verisinin beklentilerin altında kalması belirsizliklerin artmasına neden oldu. Bu durum sonucunda sarı metalde alıcılar devreye girdi ve 1278 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti fakat bu bölgeden kar alımlarının gelmesinden sonra geri çekilme yaşandı. 
Bu hafta ekonomik takvime baktığımızda ABD’den önemli bir veri gelmeyeceğini söyleyebiliriz. Sarı metal hareketine devam edebilmek için global gelişmelere ve teknik seviyelere yoğunlaşacak. Yukarıda 1305 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgeye kadar önemli bir seviye karşımıza çıkmıyor. Aşağıda ise 1260 ve sonrasında 1250 bölgesinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Sarı metal 1240 bölgesi üzerinde ikamet etmeye devam ettiği sürece düşüşten bahsetmemiz imkansıza yakın olacak. Şuan uzakta olsak da ayı piyasasından bahsedebilmemiz için 1180 bölgesinin yeniden görülmesi gerekiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.