ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 08.02.2016

ALTINda Ayılar Kaçacak Yer Arıyor!

ALTIN yeni yılın ilk günlerine 1061 seviyelerinden işlem görerek başladı. Baktığımızda küresel piyasalardaki belirsizlikler nedeniyle sarı metalin güvenli liman olarak alıcı bulduğuna şahit olduk. Diğer yandan da ABD’den gelen verilerin beklenti altı kalması ve sonrasında Mart ayı faiz artırımı ihtimalinin iyice azalması nedeniyle sarı metalde boğalar devreye girdi ve yükselişler yaşandı.
Sarı metalde önemli direnç seviyeleri bir bir geride bırakıldı. Bugün de boğaların devreye girmesiyle 1164 seviyelerinden 1199 seviyelerine yükseliş gerçekleşti. Bu hafta ABD’den önemli veriler açıklanacak ve bununla birlikte Fed başkanı Yellen de mikrofon başına geçecek.
ABD’den gelecek olan verilerin beklenti altı kalması ve Yellen’dan da güvercin tonda açıklamaların gelmesi USD üzerindeki baskının artmasına neden olabilir. Bu senaryoların hayata geçmesi durumunda sarı metalde boğalar gözlerini daha ileri seviyelere dikebilirler. 1180 bölgesi üzerinde günlük kapanışların gerçekleşmesi ve akabinde 1200 bölgesinin geçilmesiyle yükselişler devam edebilir fakat orta ve uzun vadede yeniden ayıların hakimiyeti ellerine almalarını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.