ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 07.03.2016

ALTINda Boğaların Keyfine Diyecek Yok

Sarı metalde geçtiğimiz hafta boğaların üstünlüğüyle tamamlandı. Haftaya 1220 seviyelerinde başlayan ALTIN, alıcıların devreye girmesinden sonra 1279 seviyelerine yükseliş gerçekleştirdi. Bu yükselişin arkasında ise dolar üzerindeki baskının artması ve Çin piyasalarındaki endişelerin devam etmesi var.
Geçtiğimiz hafta ABD’den istihdam raporu açıklandı. Tarım dışı verisinin beklenti üzeri kalması ilk başta dolar alıcılarını devreye soktu fakat maaşlar verisindeki zayıflama USD üzerinde üzerinde baskı oluşmasına neden oldu. Veri sonrasında 1250 destek bölgesine geri çekilme yaşansada boğaların bu bölgeden giriş yapmasıyla 1275 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti.
Yeni haftaya ise ALTINın alıcılı bir başlangıç yaptı. Önceden belirttiğimiz gibi önemli direnç bölgeleri bir bir geride kaldı ve bu bölgeler artık destek olarak karşımıza çıkıyor. Sarı metalin 1240 bölgesi üzerinde haftalık kapanış yapması yükselişin devam etmesi anlamına geliyor. Yukarıda 1305 bölgesine kadar önemli bir direnç karşımıza çıkmıyor. Aşağıda ise 1250 ve sonrasında 1240 bölgesinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.