ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 04.02.2016

Tarım Dışı ALTINın Kaderini Belirleyecek!

ALTINda son dönemde boğalar çok agresifler. Önlerine gelen önemli direnç bölgelerini bir bir geride bıraktılar. Bunun sebepleri arkasında küresel piyasalarda kaos ortamının yaşanması ve tabi ki de USD üzerindeki baskıların artmasını gösterebiliriz.
Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den çok da önemli bir veri açıklanmadı açıkcası. ABD’den haftalık işsizlik başvuruları beklentiden kötü 285 bin gelirken, öncü birim başı işçi maaliyeti beklentiden iyi %4.5 geldi. Gelen veriler USD üzerindeki baskıyı hafifletmeye yetmedi.
Artık piyasanın gözü ve kulağı yarın ABD’den gelecek olan istihdam raporunda. Mart ayının masada kalabilmesi için istihdam piyasasındaki ve maaşlardaki iyileşmenin devam etmesi gerekiyor. Aksi durumda sarı metalde boğaların karşısında durmak pek de kolay olmayabilir ve 1180 bölgesine doğru yükseliş kademeli devam edebilir. Sarı metalde kalıcı bir yükselişten bahsetmek için 1180 ve 1200 bölgesinin tamamen geçilmesi gerekiyor. Aksi durumda ayıların sessizliği pek de uzun sürmeyebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.