ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 03.02.2016

ALTINdaki Bir Sonraki Durak Neresi?

Piyasalarda belirsizliklerin olduğu dönemlerde ALTIN güvenli liman özelliğini kullanıp alıcı buluyor fakat son döneme baktığımızda USD üzerinde baskının artması nedeniyle sarı metalde boğaların borusu ötüyor.
Bugün ABD’den önemli veriler açıklandı. ADP tarım dışı istihdam verisi beklentiden iyi 205 bin gelirken, ISM imalat dışı PMI beklentiden kötü 53.2 geldi. Açıkcası hizmet sektöründe yaşanılan gerileme USD için negatif bu sebeple ALTINda boğalar devreye girdi ve 200 günlük hareketli ortalama direncini arkasında bırakmayı bildi.
Şimdi artık piyasanın gözü ve kulağı Cuma günü ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam değişimi verisi. Özellikle maaşlar tarafında gerileme yaşanması USD üzerindeki baskıyı iyice arttırabilir. Böyle bir senaryonun hayata geçmesi durumunda boğaların önünde durmak zorlaşabilir. Yukarıda 1150, 1800 ve 1200 bölgelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Kalıcı bir yükselişten bahsetmek için 1800 ve 1200 seviyelerinin tamamen geçilmesi gerekiyor. Aksi takdirde orta ve uzun vadedeki ayı piyasası beklentimizi hala geçerliliğini koruyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.