ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 02.03.2016

ALTINdaki Son Durum Nedir?

Bugün Asya seansında sarı metalde ayılar devreye girmeye çalıştı fakat pek de başarılı olamadılar. Aşağıda 1220 bölgesi önemli destek olarak çalışmaya devam ediyor. Piyasalarda belirsizliklerin olması nedeniyle sarı metal bugün de güvenli liman olarak alıcı bulmayı başardı. 
Bugün ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi verisi açıklandı. Piyasanın beklentisi 185 bin olması yönündeydi. Veri 214 bin açıklanarak beklentilerin üzerinde kaldı. ABD tarafında iyi gelen veri değerli metalde satışları beraberinde getiremedi. Bu hafta piyasanın gözü ve kulağı Cuma günü ABD’den gelecek olan istihdam raporunda.
Yarın gelecek olan ISM imalat dışı PMI verisi ve Cuma günü gelecek olan istihdam raporunun beklentileri karşılaması USD alıcılarını devreye sokar. Bu durum sonucunda sarı metalde satışlar gelebilir. Önceden belirttiğimiz gibi yükselişlerin kalıcı olabilmesi için 1220 bölgesi üzerinde günlük ve haftalık kapanışların görülmesi gerekiyor. Gümüş tarafında gerçekleşecek olan yükseliş sarı metaldeki yükselişi tetikleyebilir. Yani Gümüş’ün öncülük etmesi son derece önemli. Yeniden ayı piyasasından bahsedebilmemiz için yeniden 1180 bölgesinin görülmesi gerekiyor. Yukarıda 1250 direnç bölgesinin alınması durumunda 1300 bölgesine doğru kademeli yükselişe şahit olabiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.