ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 01.03.2016

ALTINda Yükselişler Devam Edecek Mi?

ALTINın yeni haftaya kuvvetli bir başlangıç yaptığına şahit olduk. Piyasalarda belirsizliklerin devam etmesi yatırımcıları güvenli liman arayışına itiyor ve bu gibi dönemlerde sarı metalde alıcıların devreye girdiğini görüyoruz. Dün 1212 seviyelerinden boğaların devreye girmesi sonrası 1248 seviyesine yükseliş gerçekleşti.
Sarı metalde 1250 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin bir türlü geçilememsi ve diğer yandan bugün ABD’den ISM imalat PMI verisinin beklentiden iyi 49.5 gelmesi sarı metalde ayıların devreye girmesine neden oldu. Bu hafta ABD’den önemli veriler açıklanacak. Özellikle piyasanın gözü Cuma günü ABD’den gelecek olan istihdam raporunda. 
Hafta boyunca ABD’den gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması ve özellikle istidam raporunun beklentileri karşılaması durumunda sarı metalde geri çekilmelere şahit olabiliriz. Dediğimiz gibi sarı metalde yükselişlerin devam edebilmesi için 1240 bölgesi üzerinde günlük kapanışların yaşanması gerekiyor. 1250 direnç bölgesinin tamamen geçilmesiyle yükselişler devam edebilir. Ayı piyasasından bahsedebilmemiz için ise 1180 bölgesinin görülmesi gerekiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.