ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 01.02.2016

ALTINda Boğaların Keyfine Diyecek Yok!

ALTINda geçtiğimiz hafta boğalar devreye girdi ve 1127 seviyelerine yükseliş gerçekleşti fakat hafta ortasında ayıların devreye girmesi sonrasında 1108 seviyelerine yükseliş gerçekleşti. Haftaya ise sarı metalde boğaların istekli başladığını söyleyebiliriz.
Çin’de imalat sektöründe beklenen ilerlemenin kaydedilmemesi ve Çin borsaların günü ekside kapaması yatırımcıları güvenli liman arayışına itti. Bununla birlikte ABD’den gelen veriler de iyice ayıların tadını kaçırdı ve 1128 seviyesi üzerine yükseliş gerçekleşti.
Bu hafta özellikle ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak. Özellikle piyasanın gözü ve kulağı Cuma günü gelecek olan istihdam raporunda olacak. Beklenti üzeri gelecek olan veriler boğaların isteğine istek katabilir ve sarı metalde daha yukarıları görebiliriz. 
Kısa vadede toparlanmaların gelmesini bekliyorduk ve beklediğimiz gibi de oluyor fakat yukarıda 1135 bölgesi son derece önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölge üzerinden 200 günlük hareketli ortalama direncinin geçtiğini hatırlatmakta fayda var. Bu toparlanmanın bir yükseliş olduğunu söylemek için son derece çok erken. Sarı metalde boğaların arasında yer almak için yukarıda 1180 ve 1200 bölgelerinin alınması gerekiyor. Aksi takdirde orta ve uzun vadedeki ayı piyasası beklentimiz hala geçerli.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.