ONS ALTIN RAPORU – 31.12.2015

ALTINdaki Düşüşün Perde Arkası

2015 yılında ALTINa baktığımızda önemli hareketlerin yaşandığını söyleyebiliriz. 2015 yılının ilk döneminde Yunanistan iflas edecek mi AB ile anlaşacak mı sorularına net bir cevap verilememesi nedeniyle ALTIN güvenli liman olarak talep gördü ve 1328 seviyelerine kadar yükseliş gerçekleşti.
Bu yükselişin arkasında Merkez bankalarının tutumunun da büyük bir payı vardı. ECB varlık alım programına gidecek mi, Fed faiz artıracak mı ve BoJ ek gevşeme hamlesini hayata geçirecek mi gibi soruların belirsizliği artırması nedeniyle sarı metalde yükselişler yaşandı.
Yukarıda da belirttiğimiz gibi global gelişmeler ve küresel talepte azalma yaşanması nedeniyle sarı metalde 1300 seviyeleri görüldü fakat sonrasında ne olduysa ALTINda boğalar bir türlü umduklarını bulamadılar.
ABD’den verilerin beklenti üzeri gelmesi ve Fed’in faiz artırım sürecine girdiğinin anlaşılması ile birlikte sarı metalde ayıların borusu ötmeye başladı. Zaman zaman politika yapıcılardan temkinli tonda açıklamaların gelmesi sarı metalde toparlanmaların yaşanmasına neden oldu fakat bu toparlanmalar bir türlü kalıcı olmadı.
Nisan ayında Suudi Arabistan’ın Yemeni bombalamasından sonra sarı metal güvenli liman özelliğini hatırladı ve 1230 seviyelerine yükseliş gerçekleşti fakat bu seviyeler bir daha yılın ikinci yarısında görülmedi. 
Bu dönemden sonra Fed’in faiz artırım sürecine yaklaştığını iyice belirtmesi sarı metali 1080 seviyelerine yani son 5 senedir görülmemiş seviyelere kadar geri çekti.
Çin ekonomisinde yaşanılan durgunluk ve yaz aylarında Çin borsalarına sert satışların gelmesi ve yuanın devalüe edilmesi piyasalarda kaos ortamının yaşanmasına neden oldu. Bu kriz ortamının tecrübe edilmesi Fed’in Eylül toplantısında güvercin bir tutum sergilemesine neden oldu. Bunun sonucunda sarı metal yeniden toparlanma sürecine girdi fakat ayılar bu toparlanmanın kalıcı bir hal almasına izin vermedi.
Eylül ayı FOMC toplantısında sonra kaos ortamının kalıcı olmayacağını belirten Fed yeniden piyasaları faiz artırım konusunda ikna etmeye başladı ve Yellen başta olmak üzere diğer politika yapıcılardan da şahin tonda açıklamalar geldi. Bunun sonucunda sarı metal çok önemli bir destek olan 1045 bölgesine kadar geriledi.
Fed faiz artırımının uzun bir süre fiyatlanması nedeniyle böyle sert bir düşüş yaşandı ALTINda. Sonunda Aralık ayında Fed’in 10 yıl aradan sonra faizleri artırması ile birlikte sarı metal üzerindeki satış baskısı iyice arttı.
Yani özetle baktığımızda 2015 yılında ALTINda ayı piyasasının olduğuna şahit olduk. 2016 yılında Fed’in tutumu ve küresel gelişmeler sarı metalin kaderini belirleyecek. Herhangi bir jeopolitik riskin olmaması ve Fed’in faiz artırım sürecine devam etmesi sarı metali uzun zamandır görülmemiş olan seviyelere çekebilir. Aksi bir durumda ise değerli metalde toparlanmalar yaşanabilir. ALTINda aşağıda 1045 ve sonrasında 1035 bölgesİ önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıda ise 1090, 1100-1105 ve 1140 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.