ONS ALTIN RAPORU – 30.12.2015

ALTINda Ayılar Geri Döndü!

Piyasalarda hacim düşük olsa da sarı metalde hareketlenmeler hiç bir zaman bitmiyor. Haftanın başından beri konsolide devam eden sarı metal bugün ayıların devreye girmesi ile birlikte sakin seyrine son verdi.
Son dönemde ALTIN güvenli liman olarak talep görme cazibesini zaten iyice kaybetti. Yön bulmak için ABD’de yaşanan gelişmelere dikkat ediyor. Bugün ABD’den beklemedeki konut satışları açıklandı. Piyasaların beklentisi %0.6 yönündeydi fakat gelen veri %-0.9 ile beklentilerin altında kaldı. Açıklanan verinin sarı metal üzerindeki etkisi sınırlı oldu.
Sarı metalde boğalar bir türlü 1080 üzerinde aradıklarını bulamadılar. Bu bölgeye gerçekleşen yükselişler ayıların tepkisine maruz kaldılar. Bugün ise ayılar yeniden devreye girdiler ve 1060 seviyesine geri çekilme yaşandı. Bu bölgenin tamamen geçilmesi ile birlikte 1045 bölgesine doğru geri çekilme devam edebilir. Kısa vadede toparlanmaların gelmesi son derece normal fakat bu yükselişlerin orta ve uzun vadede satış fırsatı sunmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.