ONS ALTIN RAPORU – 30.10.2015

ALTIN FOMC Kararlarını Sevmedi!

Önceki raporumuzda belirttiğimiz gibi sarı metalde yükselişler 1190 bölgesinden ret aldı. Bu bölgeden ayıların devreye girmesi ile birlikte 1140 bölgesine kadar gerileme yaşandı. Bu geri çekilmenin arkasında ise tabi ABD’den yaşanan gelişmelerin olduğunu söyleyebiliriz.
Değerli metalde artık güvenli liman cazibesi diye bir konu uzun zamandır konuşulmuyor. ALTIN için varsa yoksa ABD verileri ve gelişmeleri var. Hafta içerisinde FOMC’den kararlar açıklandı. Kararlara baktığımızda Fed’in şahin bir tutum sergilediğini gördük ve bunun sonucunda dolar alıcıları devreye girdi. Yani açıklamalara baktığımızda Fed’in Aralık ayını hala masada tuttuğunu gördük.
1190 bölgelerinde yükselişin kalıcı olmasını beklemiyorduk ve beklediğimiz gibi düşüş gerçekleşti. Kısa vadede toparlanmaların ve kar alımlarının gelmesi son derece normal. Orta ve uzun vadede ise yükselişlerin satış fırsatı olmasını bekliyoruz. Aşağıda 1140 bölgesi son derece önemli bir destek. Günlük grafikten baktığımızda ise 50 ve 100 günlük hareketli ortalamaların 1140 bölgesine denk geldiğini görüyoruz. Boğalar bu bölgede büyük bir direnç gösterecek gibi. Yukarıda 1154 ve sonrasında 1170 bölgelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.