ONS ALTIN RAPORU – 29.12.2015

Yılın Son Günlerinde ALTINda Son Durum Nedir?

Bugün ALTINda ayılar ve boğalar bir türlü yenişemediler. Alıcıların bir anda devreye girmesi sonrasında sarı metalde 1075 seviyesi üzerine yükseliş gerçekleşti fakat ayıların bu seviyelerden devreye girmesi sonrasında sarı metal aldıklarını geri verdi. Yılın son günlerinde olduğumuz için ve hacmin düşük olduğu bu günlerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor.
Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den veriler açıklandı. ABD’den ticaret dengesi 60.5 milyar ile beklentide gelirken, S&P konut fiyat endeksi de beklentide %5.5 geldi. Günün en önemli verisi olarak gösterilen CB tüketici güveni endeksi beklentilerden iyi 96.5 geldi fakat gelen verilerin paritelerde etkisi sınırlı oldu. ALTINda bu veriler sonrasında aradığını bulamadı.
Sarı metal üzerindeki satış baskısından bir türlü kurtulmuş değil. İki hafta öncesinde sarı metal 1045 seviyesine geriledikten sonra kar alımları geldi ve 1080 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti fakat 1080 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gelmediği için toparlanma kalıcı olmadı. Zaten baktığımızda sarı metalde yükselişin kalıcı olması için şimdilik bir sebep yok. Aşağıda 1060 ve 1045 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıda ise 1080, 1090 ve 1105 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.