ONS ALTIN RAPORU – 29.09.2015

Boğalar ve Ayılar Beklemede

Finansal piyasalarda kaos ortamının yaşandığı dönemlerde ALTINın güveli liman olarak talep görme cazibesin kullanması beklenirdi fakat son dönemlerde bu talebi görmüyor. Çin ekonomisinde yaşananlar ve büyüme kaygısının son dönemlerde artığı dönemlerde de sarı metalin bu özelliği harekete geçmedi.
Sarı metal harekete geçmek istiyorsa ABD’den gelen veri ve gelişmelere bakıyor. Zaman zaman ABD’den gelen verilerin beklenti altında kaldığını gördük fakat boğaların çok istekli olmaması nedeniyle yükselişler bir türlü kalıcı olmadı.
Değerli metal üzerindeki satış baskısı bugün de devam ediyor. 1140 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşir ise 1170 bölgesine doğru kademeli yükseliş devam edebilir. 
Bu hafta ABD’den çok önemli veriler ve gelişmeler var. Özellikle Cuma günü ABD gelecek olan istihdam raporu ALTINa da büyük hareketler getirecek. Beklenti üzeri gelecek olan istihdam raporu sarı metali 1110 bölgesi altına götürebilir. Orta ve uzun vadeye baktığımızda ise beklentimiz aynı. Yükselişlerin satış fırsatı sunmasını yani ayıların baskın olmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.