ONS ALTIN RAPORU – 29.07.2015

Bugün Altın İçin Hareketlenme Zamanı Mı?

Sarı metal 1075 seviyelerine geldikten sonra son 3 gündür 1105-1089 seviyeleri arasında yatay seyrediyor. Önceki raporlarda da belirttiğimiz gibi değerli metal ABD’den gelecek olan veri ve gelişmeler doğrultusunda hareket ediyor. Son zamanlarda da ALTIN boğalarının devreye girmediğini gördük ve zamanla güvenli liman olarak talep görme özelliğinde ciddi bir azalma yaşandı.
Bugün FOMC kararları açıklanacak. Fed başkanı Yellen mikrofon başına geçmeyecek bugün fakat kararların piyasalara hareket getirmesini bekliyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Yellen bu sene faiz artışının olabileceği yönünde açıklamalar yapmıştı ve USD için pozitif olmuştu. Kararlardan şahin tonda açıklamaların gelmesi ve piyasalara Eylül ayına yönelik sinyal verilmesi durumunda sarı metalde keskin düşüşler yaşanabilir. Fakat karar metninde herhangi bir değişiklik yapılmaz ise ve temkinli bir duruş sergilenirse bir miktar düzeltmeler gelebilir.
Geçmiş dönemde önemli destek olan ve şimdi ise direnç olarak çalışmasını beklediğimiz 1140 seviyesi son derece önemli bir bölge. Güvercin tonda açıklamaların gelmesi ile birlikte 1100-1105 bölgesi geçilebilir ve düzeltme devam edebilir. Fakat Orta ve uzun vadeye baktığımızda Fed’in de faiz artırım döneminde olduğunu da hesaba katarsak değerli metalde yaşanacak olan toparlanmalar satış olarak değerlendirilebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.