ONS ALTIN RAPORU – 29.01.2016

ALTIN Bu Haftayı Nasıl Geçirdi?

ALTINda boğalar haftaya çok istekli başladılar. Özellikle piyasalarda Çin kaynaklı kaosun arttığı dönemde sarı metalde boğalar devreye girdi ve 1127 seviyeleri üzerine yükseliş gerçekleşti. Piyasaların karışık olduğu dönemlerde sarı metal güvenli liman olarak alıcı bulmaya devam ediyor.
Hafta ortasından sonra Çin borsaları sert satışlar yemedi ve diğer yandan piyasalarda risk-on durumu da olduğu için sarı metalde 1127 seviyelerinden ayılar devreye girdi ve bugün 1108 seviyesine kadar geri çekilme yaşandı.
Önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi sarı metalde kısa vadede yükselişlerin yaşanması son derece normal fakat toparlanmanın devam etmesi için 1105 bölgesi üzerinde günlük kapanışların gerçekleşmesi gerekiyor. Sarı metal bu bölge üzerinde kaldığı sürece toparlanma 1135 bölgesine kadar devam edebilir Bu bölgeden 200 günlük hareketli ortalama direnci geçiyor. Yani yükselişler bu bölgeden sert bir tepki ile karşılaşabilir. Boğa piyasası geri mi dönüyor demek için son derece erken. Yukarıda 1200 bölgesi geçilir ise boğaların geri döndüğünden bahsedebiliriz. Aksi takdirde orta ve uzun vadede ayılar bu piyasanın hakimi olmaya devam edecek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.