ONS ALTIN RAPORU – 28.12.2015

ALTINda Geri Çekilme Devam Edecek Mi?

Fed’in faiz artırım sürecinde olması ve son dönemde ABD’den verilerin beklenti üzeri gelmesi ALTINda boğaların sessizleşmesine neden oldu. Özellikle sarı metalde gerçekleşen yükselişlerin kalıcı olmadığına şahit olduk.
Fed faizleri arttırarak ekonomiye duyduğunu güveni göstermiş oldu. Fed’in faiz döngüsüne başlaması piyasanın beklediği bir durumdu ve bu fiyatlanmıştı fakat önümüzdeki dönemlerde ABD’den verilerin beklenti üzeri gelmesi ve faiz artışı döngüsünün devam etmesi sarı metalde boğaların tadını iyice kaçırabilir.
Baktığımızda ALTINda yükselişlerin kalıcı olabilmesi için şuan  için bir sebep yok. Zaten son dönemde sarı metalin güvenli liman özelliğini neredeyse herkes unuttu. Önceki raporlarda yükselişlerin satış fırsatı olmasını bekliyorduk ve beklediğimiz senaryo hayata geçti. Beklentimiz hala geçerli. Kısa vadede toparlanmalar tabi ki de gerçekleşecek fakat bu yükselişlerin orta ve uzun vadede satış fırsatı sunmasını bekliyoruz. Aşağıda sırasıyla 1060 ve 1045 bölgesinin geçilmesi ile birlikte 1000 seviyesine doğru geri çekilmenin devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.