ONS ALTIN RAPORU – 28.08.2015

Sizlerle ALTINdaki Beklentimizi Paylaşalım

Siyasi ve Jeopolitik risk olmayınca ALTINda artık kalıcı yükselişler yaşanmıyor. Zaten güvenli liman olarak talep görme cazibesinde de azalma var. Çin’de yaşanan gelişmeler ve finansal piyasalardaki volatilitenin fazla olması da sarı metalde kalıcı yükselişlerin yaşanmasına yardımcı olmadı. Yükselişler 1170 direncinde ayıların sert darbesiyle karşılaştı.
Geriye yön bulması için ABD’den gelecek olan veri ve gelişmeler kalıyor. Hafta için ABD’den beklenti üzeri gelen veriler 1117 seviyesine kadar gerileme yaşanmasına neden oldu fakat bu bölgelerde boğalar devreye girdi ve düşüşe adeta bir dur demiş oldular.
Haftaya ABD’den son derece önemli veri ve gelişmeler var. Tüm piyasanın olduğu gibi ALTINın da gözü tarım dışı istihdam değişimi verisinde. Beklentiden iyi gelecek olan iyi bir istihdam raporu hem USD için pozitif olur ve hem de Eylül ayı faiz seçeneğinin kuvvetli bir şekilde masada olduğunu yansıtır. Ve bu durumun sonucunda 1100 bölgesi altına bir gerileme yaşanabilir.
Önceki raporlarda da belirttiğimiz gibi kısa vadede sarı metalde elbetteki yükselişler yaşanacak fakat uzun vadede daha yukarıların gelmesine neden olacak şimdilik bir gelişme yok. Fikrimiz hala geçerli bu yükselişlerin orta ve uzun vadede satış fırsatı olmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.