ONS ALTIN RAPORU – 28.07.2015

ALTIN FOMC Kararlarını Bekliyor!

Geçtiğimiz hafta ALTIN 1075 seviyelerine gerileyerek son 5 yılın dibini görmüş oldu. Bu hafta ise 1105-1088 seviyelerinde durağan seyrediyor. Jeopolitik ve siyasi risklerin olduğu dönemlerde de bir türlü yükseliş trendi içerisine giremedi. Sarı metal boğalarının bu dönemlerde pek istekli olmadığını şahit olduk.
Son dönemlerde ALTINın güvenli liman olarak talep görme özelliğinde azalma olduğunu gördük. Sarı metal ABD’den gelen veriler doğrultusunda hareket ediyor. Yarın FOMC kararları, Perşembe günü ise ABD’den gelecek olan büyüme verisi değerli metalde hareketlenmelere neden olabilir. FOMC kararlarından şahin tonda açıklamaların gelmesi ve faiz artırımının ne zaman başlayacağına yönelik sinyallerin verilmesi ile birlikte ALTINda satışlar gelebilir. FOMC’den temkinli açıklamaların gelmesi durumunda ise yukarı yönlü düzeltmeler gelebilir.
Geçmiş dönemde önemli destek olan ve şimdi ise direnç olarak çalışmasını beklediğimiz 1140 seviyesi son derece önemli bir bölge. Kısa vadede 1110 bölgesinin geçilmesi ile birlikte bu bölgeye doğru bir düzeltme hareketi gelebilir. Önceki dönemlerde paylaştığımız ALTIN raporlarımızda aşağıların gelmesini bekliyorduk ve dediğimiz yönde hareket gerçekleşti. Orta ve uzun vadeye baktığımızda Fed’in de faiz artırım döneminde olduğunu da hesaba katarsak sarı metalde yaşanacak olan toparlanmaların satış fırsatı olmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.