ONS ALTIN RAPORU – 27.01.2016

FOMC ‘ALTIN’ı Üstüne Getirecek!

ALTIN beklediğimiz gibi 1105 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu bölge boğalar tarafından alındıktan sonra 1120 bölgesi üzerine bir yükseliş gerçekleşti fakat bugün bu bölgeden ayıların devreye girmesiyle sarı metalde geri çekilme yaşandı.
Bugün ABD’den gelen verilerin etkisi sarı metalde sınırlı oldu. Piyasalar akşam ABD’den gelecek olan FOMC kararlarına odaklanmış durumda. Akşam kararlardan sonra Fed başkanı Yellen konuşma yapmayacak. FOMC kararlarında küresel gelişmelere dikkat çekilmesi ve temkinli tonda açıklamaların gelmesi ALTINda boğaların ekmeğine yağ sürebilir. 
Küresel piyasalarda yaşanılan bu türbülansın geçici olduğuna vurgu yapılırsa ve şahin tonda açıklamalara şahit olursak o zaman da ayıların keyfine diyecek olmaz. Yeni yılda ALTINda boğa piyasasının hakim olduğunu söyleyebiliriz. Kısa vadede böyle toparlanmaların gelebileceğini belirtmiştik ve dediğimiz gibi de oldu fakat bu boğa piyasasının devam etmesi için yukarıdaki önemli direnç seviyelerinin birer birer alınması gerekiyor. Aksi takdirde orta ve uzun vade beklentimiz aynı yani ayıların geri dönmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.