ONS ALTIN RAPORU – 26.10.2015

ALTINda Bu Hafta Fırsat Bitmez

Geçtiğimiz hafta PBoC’den gelen gevşeme hamleleri sonucunda sarı metal 1180 seviyelerine kadar yükseldi fakat USD’nin değer kazanması ve ayıların devreye girmesi ile birlikte 1158 seviyesine kadar gerileme yaşandı. Değerli metal bugün ise yatay devam ediyor.
Bu hafta ABD’den gelecek olan veri ve gelişmeler bu sakinliğe son verecek.
Salı:
  • 15.30’da ABD’den çekirdek dayanıklı malların siparişi açıklanacak. Beklenti %0.0
  • 17.00’da ABD’den CB tüketici güveni endeksi açıklanacak.
Çarşamba:
  • 15.30’da ABD’den ticaret dengesi açıklanacak. Beklenti -64.9 milyar.
  • 21.00’da ise piyasaların gözü FOMC kararlarında olacak.
Perşembe:
  • 15.30’da ABD’den çeyreklik büyüme ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Çeyreklik büyümede beklenti %1.6 iken, haftalık işsizlik başvurularında beklenti 264 bin.
Cuma:
  • 15.30’da istihdam maliyet endeksi (beklenti %0.6), çekirdek PCE fiyat endeksi (beklenti %0.2), kişisel harcamalar (beklenti %0.2).
Baktığımızda ABD’den çok önemli veri ve gelişmeler var bu hafta yani bu da demek oluyor ki sarı metalde önemli fırsatlar karşımıza çıkacak. Özellikle bu hafta piyasanın gözü kulağı FOMC kararlarında olacak. Gelen kötü veriler sonucunda piyasa bu toplantıdan bir faiz artırımı çıkmasını beklemiyor fakat gelecek olan açıklamalar yakından takip edilecek. 
Faiz artırımına yönelik sinyallerin verilmesi veya kararlı bir Fed ile karşılaşılması durumunda sarı metalde ayılar devreye girer ve düşüş başlar. Aksi takdirde Fed temkinli tutum sergilemeye devam ederse o zamana ayıların vay haline. Böyle bir senaryoda keskin yükselişler yaşanmasına şahit olabilir. Beklentimiz değişmedi kısa vadede USD satışlarının gelmesi ile birlikte yükselişler yaşanabilir fakat orta ve uzun vadede Fed’in faiz artırım sürecinde olması nedeniyle sarı metalde ayıların ağırlık koymasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.