ONS ALTIN RAPORU – 25.08.2015

ALTINın Bir Sıkıntısı Var

Dün piyasalarda tam bir kaos vardı. Asya endekslerinde yaşanan kayıplar devamında aynı şekilde Avrupa ve Amerikan endekslerinde de devam etti. Piyasaların böyle dengesiz olduğu dönemlerde yatırımcılar güvenli liman arayışına giriyorlar. 
ALTIN son dönemlerde güvenli liman olarak talep görme cazibesinde azalma yaşasada dün yaşanan olaylar nedeniyle sarı metalde boğalar gözünü açtı ve 1170 direnç bölgesine doğru yükseliş gerçekleşti fakat bu bölgede ayıların tepkisiyle karşılaştı değerli metal ve 1143 seviyelerine doğru gerileme yaşandı.
Dün yakaladığı yükselişi devam ettiremeyen sarı metal şimdi ise ABD’den gelecek olan verilere gözünü dikti. Bu hafta ABD’den çekirdek dayanıklı malların siparişleri (beklenti %0.3), öncü büyüme (beklenti %3.2), ticaret dengesi (önceki veri -62.3 milyar) ve çekirdek PCE fiyat endeksi (beklenti %0.1) gibi önemli veriler açıklanacak. Beklenti altı gelecek olan veriler boğaların yeniden kırmızı pelerine doğru hareket gerçekleştirmesine neden olabilir. 
Piyasaların karıştığı bu gibi zamanlarda bile sarı metalde kalıcı yükselişler gerçekleşemiyor. Önceki raporlarda da altını çizdiğimiz gibi ALTINda kalıcı bir yükselişin gerçekleşmesi için şimdilik elle tutulabilir bir neden yok. Sadece hareketini ABD’den gelen veriler doğrultusunda gerçekleştiriyor. 
Evet kısa vadede yükselişlerin gelmesi çok normal fakat gerçekleşecek olan bu yükselişlerin orta ve uzun vadede satış fırsatı sunmasını bekliyoruz. İlk olarak yukarıda 1170 bölgesi son derece önemli bir direnç bu bölge boğaların hakimiyeti altına girerse yükselişler 1200 bölgesine kadar devam edebilir fakat 1140 desteği kırılırsa 1100-1105 bölgesine doğru geri çekilme devam edebilir. Unutmadan hatırlatalım ayılar 1100 bölgesinde ufak çaplı bir kış uykusu içerisindeler. Eğer tekrar uyanırlarsa bu sefer kolay kolay mağralarına dönmeyecek gibiler.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.