ONS ALTIN RAPORU – 24.11.2015

ALTINdaki Yükselişin Arkasında Ne Var?

Son dönemlerde yazdığımız raporlarda ALTINın güvenli liman olarak talep görme özelliğinde azalma olduğuna dikkat çekmiştik fakat bugün Rus uçağının Türkiye hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle düşürülmesinin hemen piyasalara yansıması oldu. Gerçekleşen bu olay yurt dışında da büyük yankı uyandırdı ve hemen piyasalarda etkisi hissedildi.
Yaşanan bu olay sonrasında piyasalarda risk iştahında daralma oldu ve yatırımcılar güvenli liman arayışına girdi. Eski cazibesinde önemli derece de azalma olsa da ALTIN bugün sanki o özelliğini hatırladı ve alıcıların devreye girmesi ile birlikte 1081 seviyesine yükseliş gerçekleşti. Suriye sınırında yaşanan olayların artması ALTINda yükselişleri beraberinde getirebilir.
ALTIN 1070 bölgesi üzerinde kalmaya devam ettiği sürece kısa vadede yükselişler devam edebilir. Diğer yandan ABD’de yaşanacak olan gelişmeler piyasa tarafından yakından takip edilmeye devam edilecek. Yarın ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak. Beklenti üzeri açıklanacak olan veriler yükselişin hızını kesebilir. Yukarıda 1090 ve sonrasında 1100-1105 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1070 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.