ONS ALTIN RAPORU – 24.07.2015

İşte ALTINda Yeni Beklentimiz

Baktığımızda ALTINın bu haftaya damga vurduğunu söyleyebiliriz. Hafta başında 1130 seviyelerinden 1076 seviyelerine gerileyerek son 5 yılın dibini gördü. Aslında ALTINın yaşadığı bu düşüş trendi dönemine baktığımızda yükselmesi için bir çok sebep vardı.
Bir yandan Yunanistan ile kreditörler arasında yaşanan anlaşmazlıklar, Çin ekonomisinde yaşanan sıkıntılar ve ABD’den zaman zaman gelen verilerin beklenti altı kaldığı dönemlerde ALTIN alıcıları bir türlü devreye girmedi ve güvenli liman olarak talep görme özelliğinde azalma yaşandığını gördük.
ABD’den gelecek olan veriler ve gelişmeler sarı metal için son derece önemli. Dün ABD’den haftalık işsizlik başvurusu 255 bin ile 1973’ten bu yana en düşük seviyeye geriledi. USD için son derece pozitif veri olduğu için ALTINda satış baskısı devam etti.
Sarı metalde kısa vadede yükselişler gelebilir. Özellikle 1110-1105 bölgesi önemli direnç. Bu bölgenin aşılması 1140’lara doğru bir toparlanmanın habercisi olabilir. Fakat Fed’in faiz artırım döneminde olması nedeniyle orta ve uzun vadede bu tip toparlanmalar satış fırsat sunar bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.