ONS ALTIN RAPORU – 23.11.2015

ALTINı Bu Hafta Neler Bekliyor?

Doların haftaya baskılı başlaması sonrasında ALTIN bugün 1066 seviyelerine kadar geriledi. Boğalar bir türlü sarı metalde ağırlıklarını hissettirmediler. Güvenli liman dendiğinde de artık akla pek gelmiyor açıkcası. Değerli metal yön bulmak için ABD’den gelecek olan verileri takip ediyor.
Bu hafta ekonomik takvimde baktığımızda ABD’den önemli veriler açıklanacak. Yarın saat 15.30’da öncü büyüme açıklanacak sonrasında 17.00’da ise CB tüketici güveni endeksi açıklanacak. Özellikle büyüme tarafında yaşanacak olan iyileşme USD için son derece pozitif olur.
Çarşamba günü ise saa t 15.30’da çekirdek dayanıklı malların siparişleri, haftalık işsizlik başvuruları ve çekirdek PCE fiyat endeski açıklanacak. 17.00’da ise revize edilmiş Michigan üniversitesi tüketici güveni endeksi açıklanacak. Fed enflasyon için çekirdek PCE fiyat endeksi verisine ağırlık veriyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için son derece önemli.
Perşembe günü ABD’de piyasalar şükran günü nedeniyle kapalı olacak. Cuma günü ise önemli bir veri karşımıza çıkmıyor. Aralık ayı FOMC toplantısında giderek yaklaşıyoruz. Bu süre zarfında ABD’den gelecek olan veriler ıskalanmaz ise faiz artırım olasılığı iyice artabilir. Yani bu seçeneğin iyice artması ALTIN üzerindeki baskının artmasına neden olabilir. Sarı metalde orta ve uzun vadede yükselişler için iyimser değiliz. Kısa vadede toparlanmalar gelse de piyasada ayıların hakim olmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.