ONS ALTIN RAPORU – 22.12.2015

ALTINı Alalım mı Satalım mı?

ALTINda boğalar uzun bir zamandır büyük zorluklar çekiyorlardı. Sarı metal son dönemde güvenli liman olarak talep görme cazibesini iyice yitirmiş durumda fakat geçtiğimiz hafta 1046 seviyelerinde boğalar artık bu düşüşe bir dur dediler ve 1080 bölgesi üzerine bir yükseliş gerçekleşti.
Jeopolitik risklerinde son dönemde azalması neticesinde ALTIN yön bulabilmek için ABD’de yaşananlara odaklanmış durumda. Yarın ABD’den çekirdek dayanıklı malların siparişleri ve çekirdek PCE fiyat endeksi açıklanacak. USD için son derece önemli veriler.
Özellikle Fed enflasyondaki ilerlemeyi anlamak için çekirdek PCE fiyat endeksi fiyatını yakından takip ediyor. Beklenti üzeri gelecek olan veriler ALTINda yeniden aşağıların gelmesine neden olabilir. Zaten bu gibi toparlanmaların yaşanmasını beklediğimizi raporlarımızda belirtmiştik. Aylardır ALTIN raporlarımızda sarı metalin düşüş trendi içinde olduğunu söylemiştik ve beklediğimiz senaryoda hayata geçti. Yönümüz değişmiş değil… kısa vadede toparlanmalar elbette gelecek fakat bu yükselişlerin orta ve uzun vadede çok güzel bir satış fırsatı sunmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.