ONS ALTIN RAPORU – 22.06.2015

ALTIN Yukarılarda Tutunamıyor

Geçtiğimiz hafta FOMC kararları açıklandı ve Fed başkanı Yellen mikrofonun başına geçti. Piyasa açıkcası şahin tonda açıklamalar bekliyordu Yellen’dan. Fakat temkinli açıklamaların gelmesi dolar satışlarını beraberinde getirdi. 
ALTIN alıcıları da 1170 seviyelerinden devreye girdi ve sarı metal 1205 seviyelerine kadar yükseldi. Dolar haftanın ilk işlem gününde paritelerde ağırlığını hissettirmese de ALTINda baskısını hissettirdi ve sarı metal 1185 seviyelerine kadar geriledi. 
ABD’den bu hafta gelecek olan çekirdek dayanıklı mal siparişleri ve final büyüme USD için son derece önemli. Beklenti üzeri gelecek olan veriler ALTINda aşağı yönlü hareketlerin devam etmesine neden olabilir ve bu hafta Yunanistan bilmecesinde olumlu adımların atılmasıda sarı metalin düşüş nedenlerinden biri olabilir. 
Aşağıda 1170 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkarken, yukarıda ise 1200 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. USD’nin baskısını arttırması ile birlikte aşağıda olan birkaç destek bölgesi test edilebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.