ONS ALTIN RAPORU – 22.01.2016

ALTIN Bu Haftayı Nasıl Geçirdi?

ALTIN yeni yılın ilk günlerinden itibaren karanlık günleri geride bırakmış gibi gözüküyor. Çin piyasalarında yaşanılan olaylar nedeniyle küresel piyasalarda kaos ortamı artmış durumda. Yaşanılan bu olaylar neticesinde yatırımcılar güvenli liman arayışına geçtiler. Sarı metalde beklendiği gibi bu dönemde güvenli liman olarak alıcı buldu.
Bu haftanın ilk günlerinde de piyasada belirsizliklerin olması nedeniyle sarı metalde alıcılar devreye girdi ve 1109 seviyesine yükseliş gerçekleşti fakat bu bölgeden ayılar yükselişlere dur demeyi biliyor. Bu hafta baktığımızda ABD’den gelen verilerin sarı metal üzerinde pek de etkisi olmadığını gördük. Haftaya ABD’den önemli veriler açıklanacak. Bu da demek oluyor ki sarı metalde önemli hareketlenmeler yaşanacak.
Önceki raporlarımızda da belirtiğimiz gibi sarı metalde yükselişlerin yaşanması son derece normal fakat bu yükselişlerin kalıcı olabilmesi için 1110 bölgesi üzerinde günlük hatta haftalık kapanışların yaşanması gerekiyor. Yukarıda 1120 ve 1135-40 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1080 ve 1070 bölgesinin önemli destek olduğunu söyleyebiliriz. Kısa vadede gelen toparlanmaların kalıcı olması için şimdilik elle tutulabilir bir sebep yok. Orta ve uzun vadede ayı piyasasının hakim olmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.