ONS ALTIN RAPORU – 21.07.2015

ALTINdaki Düşüşün Perde Arkası

Dün ALTIN 1070 seviyelerine gerileyerek son 5 yılın dibini gördü. Uzun zamandır sarı metalde böyle bir satış baskısı görülmemişti. Bugün ise 1100 seviyelerinde işlem görüyor. 
Bu düşüşün arkasında bulunan en önemli faktörlerden birinin Çin olduğunu söyleyebiliriz. Dünyadaki en önemli emtia ithalatçısı olması ve ALTIN rezervlerini ABD ile aynı seviyeye çıkarma isteği sarı metale olan talebin korunmasına yardımcı oluyordu. Ancak Çin’in büyümesine baktığımızda geçtiğimiz senelere nazaran daha yavaş büyüyor olması emtia talebinde azalma olmasına neden oluyor. Tabi sene içerisinde PBoC piyasayı canlandırmak için faiz indirimlerine gitti fakat bu çabanın sarı metale olan talebi azaltmış gibi görünüyor.
Diğer yandan Yunanistan ile kreditörler arasında kritik safhaların tam atlatılmış olmamasına rağmen Grexit’in önceki günlerle kıyasla son günlerde daha az gündeme gelmesi sarı metalin güvenli liman olarak talep görme özelliğinde azalma yaşanmasına neden oldu.
Siyasi ve jeopolitik risklerin ortadan kaldığı bu dönemlerde sarı metal ABD’den gelecek olan veri ve gelişmeler doğrultusunda yön bunmaya çalıştı. Zaman zaman ABD’den gelen verilerin beklenti altında kaldığını gördük fakat bu veriler sarı metalde kalıcı yükselişler yaşanmasına yardımcı olmadı. Fed’in sene sonuna doğru kademeli olarak faizleri arttıracağı sinyalini vermesi ise ALTIN üzerindeki satış baskısının devam etmesine neden olan gelişmelerin başında geliyor.
Baktığımızda bir kaç gün önce önemli destek olan 1140 bölgesinin şimdi çok önemli bir direnç haline geldiğini gördük. ALTIN boğalarının devrede olmadığı bu dönemde satışlar devam edebilir. Kısa vadede yükselişler gelse de orta ve uzun vadede satış baskını bizce üzerinden atamayacak sarı metal.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.