ONS ALTIN RAPORU – 20.10.2015

Sarı Metalde Bugün Neler Yaşandı?

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den önemli bir veri açıklanmadı. Son günlerde dolar üzerinde baskı iyice arttı. Bu da tabi ki sarı metalde boğaların istediği bir durum. Bugün sarı metal 1166 seviyelerine geriledi fakat alıcılar düşüşe dur dedi ve 1180 bölgesine doğru yükseliş yaşandı.
Sarı metalin yukarıda kalıcı olabilmesi için 1180 bölgesi üzerinde günlük kapanışlara ihtiyacı var ve bununla birlikte bir de USD’nin üzerindeki baskının iyice artması gerekiyor. Örneğin ABD’den gelecek olan verilerin beklenti altı kalmaya devam etmesi piyasanın yıl sonuna kadar olan faiz artırımı beklentisini iyice 2016 yılına ertelemesine neden olabilir ve bunun sonucunda değerli metalde yükselişler yaşanabilir.
Tekrar hatırlatalım geçtiğimiz günlerde önemli direnç olarak çalışmasını beklediğimiz 1170 seviyesinin şimdi önemli bir destek olarak çalışmasını bekliyor sarı metalde. 1190 bölgesinde ayılar pusuda bekliyor ve yükselişler bu bölgede büyük bir tepki ile karşılaşabilir. Şimdi bu seviyelerden olmasa da orta ve uzun vadede gerçekleşecek olan yükselişlerin satış fırsatı sunmasını bekliyoruz. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.