ONS ALTIN RAPORU – 20.08.2015

ALTINdaki Yükseliş Devam Edecek Mi?

ALTIN boğaları 1105 bölgesinin geçilmesiyle birlikte daha fazla devreye girdiğini gördük. Hafta boyunca ABD’den gelen verilerin beklenti altı kalması ve hafta başında ünlü bir yatırımcının ALTIN fonu almaya başladığı haberleri ALTIN yükselişlerini destekledi.
ALTINda yukarıların gelmesi için herhangi bir siyasi ve jeopolitik risk bulunmuyor. Önceki raporlarda da bahsettiğimiz gibi güvenli liman olarak talep görme özelliğinde azalma yaşadığı için ABD’den gelecek olan veriler doğrultusunda yön bulmaya çalışıyor.
Dün FOMC tutanaklarının piyasa tarafından güvercin algılanması dolar üzerinde baskı yarattı ve dolar satışlarını beraberinde getirdi. Dolar üzerinde baskının oluşması ALTIN alıcılarının istediği bir gelişme oldu ve sarı metal 1140 direnç bölgesi üzerine bir atak yaptı bugün.
Bu gibi yükselişlerin yaşanmasını bekliyorduk. Fakat bu yükselişlerin kalıcı olması için herhangi bir sebep yok şimdilik. Fed’in de faiz artırım sürecinde olduğundan dolayı orta ve uzun vadede gerçekleşecek olan bu yükselişlerin satış fırsatı sunmasını bekliyoruz. Yukarıda 1170 bölgesi son derece önemli direnç. Ayılar ise 1105-1100 bölgelerinde şimdilik ufak çaplı bir kış uykusundalar. Orta ve uzun vadede 1075 bölgesinin altına bir düşüş bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.