ONS ALTIN RAPORU – 20.01.2016

ALTINda Boğalar Hareketlendi

ALTINda bu hafta boğaların çok fazla ağırlık koyamadığına şahit olmuştuk. Çin ekonomisindeki durgunluğun devam etmesi ve diğer yandan borsaların sert satışlar yemesi küresel anlamda kaos ortamının artmasına neden oluyor ve bu gibi dönemlerde de sarı metal güvenli liman olarak talep görüyor.
Bugün baktığımızda ALTIN güne alıcılı başladı ve şuana kadar da öyle devam ediyor. ABD’den gelen verilerin beklenti altı kalması bu yükselişin yaşanmasını destekledi. TÜFE beklentiden hafif kötü %-0.1 gelirken, çekirdek TÜFE de beklentiden hafif kötü %0.1 geldi. Enflasyon için asıl önemli olan gösterge çekirdek PCE fiyat endeksi fakat TÜFE verilerinin beklenti altı kalması sarı metalde 1100 üzerine hareket gerçekleştirmesine neden oldu.
Kısa vadede bu gibi toparlanmaların gelmesi son derece normal fakat bu toparlanmanın kalıcı olabilmesi için hem 1100 bölgesi üzerinde günlük kapanışların gerçekleşmesi gerekiyor hem de hareketli ortalama seviyelerinin geçilmesi gerekiyor. 100 günlük hareketli ortalama 1107 seviyesinden geçerken, 200 günlük hareketli ortalama seviyeside 1135 bölgesinden geçiyor. Zaten 1135-1140 son derece önemli bir direnç bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Yükselişler bu bölgelerden sert tepkilere maruz kalabilirler.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.