ONS ALTIN RAPORU – 19.10.2015

ALTINda Son Yaşanan Gelişmelere Bir Göz Atalım!

Geçtiğimiz hafta ABD’den gelen veriler dolar satışlarının gelmesine neden oldu. Çerkidek TÜFE ve Michigan Üniversitesi enflasyon beklentileri verilerinin beklenti üzeri gelmesi USD üzerindeki baskının azalmasına yardımcı olmadı. Açıkcası USD için kabus gibi bir haftaydı ve bunun sonucunda sarı metalde boğaların devreye girmesi ile birlikte 1190 seviyesine yükseliş gerçekleşti.
Bu yükselişin arkasındaki bir diğer unsur olarak ise Rusya’nın Suriye’ye girerek asker sayısını artırması olduğunu söyleyebiliriz. Önceki raporlarımızda değerli metalin güveli liman olarak talep görme cazibesinde azalma yaşadığını belirtmiştik. Yaşan bu olay ile birlikte sarı metal bu özelliğini biraz da olsa hatırlamış gibi gözüktü.
Ekonomik takvime baktığımızda ABD’den çok kritik bir veri açıklanmayacak fakat FOMC üyelerinin ve Fed başkanı Yellen’ın açıklamalarının yakından takip edilmesi gerekiyor. Üyelerden gelecek olan şahin tonda açıklamalar boğaların tadını kaçırabilir.
Bugün ise sarı metal çok önemli bir destek olan 1170 bölgesini test etti ve bu bölgeden alıcıların devreye girmesi ile birlikte yükseliş yaşandı. Bu bölgenin üzerinde gerçekleşecek olan günlük kapanışlar yükselişin devam etmesine neden olabilir fakat yukarıda 1200 bölgesi son derece önemli direnç. ABD’den gelen verilerin beklenti altı kalmaya devam etmesi piyasanın faiz artışı beklentisini 2016 yılına  taşımasına neden oldu fakat Aralık ayı az da olsa hala bir seçenek. Bizim orta ve uzun vadede beklentimiz değişmiş değil. Eninde sonunda sarı metal sıcak bölgelere yani Güneye doğru hareketine devam edecek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.