ONS ALTIN RAPORU – 19.08.2015

ALTINın Gözü Tutanaklarda

ALTIN boğalarının son dönemde piyasada çıkan veri ve gelişmeler nedeniyle canlandığını görüyoruz. Pazartesi günü ABD’den gelen verinin beklenti altı kalması ve ünlü bir yatırımcının ALTIN fonu almaya başladığı haberleri ALTIN yükselişlerini destekledi.
ALTINda yukarıların gelmesi için herhangi bir siyasi ve jeopolitik risk bulunmuyor. Önceki raporlarda da bahsettiğimiz gibi güvenli liman olarak talep görme cazibesinde azalma yaşadığı için ABD’den gelecek olan veriler doğrultusunda yön bulmaya çalışıyor.
Bugün ise ABD’den TÜFE verileri ve FOMC tutanakları açıklanacak. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması ve bu kötü veri serisinin devam etmesi ilk faiz artışı zamanlamasını öteleyebilir. Bugün piyasalar FOMC tutanaklarından Eylül ayı faiz artışına yönelik ip uçları arayacak. Güvercin tonda ve temkinli açıklamaların gelmesi sarı metalde kademeli olarak yükselişlerin devam etmesine neden olabilir.
Yukarıda 1140 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Beklenti altı gelen veriler beraberinde bu bölgeye doğru kademeli yükselişleri getirebilir. Fakat şuan için daha yukarıların gelmesini gerektirecek herhangi bir neden yok. Aşağıda ise 1110-1105 bölgesi önemli destek. Bu bölgenin geçilmesi ile birlikte ayılar yeniden devreye girebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.