ONS ALTIN RAPORU – 19.01.2016

ALTIN ABD Verilerini Özledi Artık

Küresel piyasalarda kaos ortamının arttığı dönemlerde ALTIN güvenli liman olarak talep görüyor. 2016 ilk günlerinde Çin’de yaşananlar nedeniyle sarı metal güvenli liman olarak alıcı buldu fakat son günlerde ayılar yavaş yavaş bu yükselişe dur demeye başladılar.
Ekonomik takvime baktığımızda sarı metali etkileyebilecek bir veri açıklanmadı ABD’den. Bugün 1094 seviyesine yükseliş gerçekleşti fakat ayıların devreye girmesi sonrasında 1082 seviyelerine kadar geri çekilme yaşandı. Yarın ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak. Özellikle gelecek olan enflasyon verileri sarı metalde hareketlenmelere neden olabilir.
Enflasyon verilerinde iyileşme yaşanması ALTINda boğaların tadını iyice kaçırabilir. Aksi durumda ise yeniden 1100 bölgesi üzerine bir şahit olabiliriz. Yukarıda sırasıyla 1105, 1120 ve 1135 bölgesi boğalar için tehdit oluşturan önemli direnç seviyeleri. Aşağıda ie 1070 ve 1060 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmaların kalıcı yükselişlere dönüşebilmesi için 1100 bölgesi üzerinde günlük kapanışların yaşanması gerekiyor. Orta ve uzun vadede yükselişlerin kalıcı olabilmesi için şimdilik elle tutulabilir bir sebep yok.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.