Ons Altın Raporu – 19 Eylül 2016

Altın Haftaya Nasıl Başladı?

Ekonomik takvimde önemli bir verinin açıklanmaması ile birlikte piyasalar kritik haftaya sakin bir başlangıç yaptı. Kritik diyoruz çünkü bu haftaya Merkez Bankaları kararları damga vuracak. Bütün dikkatler özellikle Fed ve BoJ’da olacak. Ardından ise gözler yurt içinde TCMB kararlarına çevrilecek.

Bugün Dolar endeksinde bir miktar baskı oluşması ile birlikte son günlerde düşüşe geçen Altında boğalar rahat bir nefes aldı. Yarın ABD’den inşaat izinleri ve konut başlangıçları verilerini takip edeceğiz ancak açıkçası gelecek olan verilerin sarı metale çok sert bir hareket getirmesini beklemiyoruz.

Altında önemli seviyelere gelecek olursak sabah ki raporumuzda dikkat çektiğimiz gibi 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1305 bölgesi en yakın destek olarak karşımıza çıkıyor. Buranın tamamen çözülmesiyle gözler aşağıda 1290 bölgesine çevrilecek. Özellikle Fed’in faizlere dokunmasa bile şahin bir duruş sergilemesi sarı metalde hızlı bir düşüşü beraberinde getirebilir.

Aksi senaryoda Altında yaşanacak toparlanmalarda ise yükselişlerin devam edebilmesi için aşılması gereken en yakın seviye 1320 bölgesi. Ardından 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1333 ve 1340 bölgesi direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.