ONS ALTIN RAPORU – 18.12.2015

ALTINda Bu Hafta Neler Yaşandı?

ALTIN hafta boyunca 1080 bölgesini denedi fakat boğalar bir türlü istediklerini koparamadılar. Zaten güvenli liman özelliğinide kullanamayan sarı metal yön bulmak için ABD’deki gelişmelere odaklanmış durumda.
Hafta içerisinde piyasaların uzun zamandır beklediği gelişme hayata geçti. Fed artık ekonomisinin kuvvetli olduğuna inandı ve faizleri beklendiği gibi 25 baz puan arttırdı. Fed başkanı Yellen’dan gelen açıklamalar ilk başlarda USD satışlarını beraberinde getirdi fakat kalıcı bir satış baskısına dönüşmedi. Yani boğaların sevinci kursağında kaldı ve 1080 bölgesinden ayılar devreye girdi.
Önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi sarı metal üzerindeki satış baskısı hala devam ediyor. Dün ayıların devreye girmesi sonrasında sarı metalde 1047 seviyelerine geri çekilme yaşandı. Bu seviyelerden bir toparlanma yaşandı bugün. Yukarıda 1070 ve sonrasında 1080 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1050-1045 bölgesi son derece önemli destek olduğunu hatırlatalım. Bu gibi toparlanmaların kısa vadede gelmesi son derece normal fakat orta ve uzun vadede bu yükselişlerin satış fırsatı oluşturmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.