ONS ALTIN RAPORU – 18.11.2015

ALTINDAKİ DÜŞÜŞ BİZDEN KAÇMADI

Son dönemlerde yazdığımız ALTIN raporlarımızda sarı metalde ayı piyasasının hakim olmasını bekliyorduk ve beklentilerimizin kısa zamanda gerçekleştiğini gördük. ALTIN 1190 seviyelerine yükseldikten sonra yükselişlerin kalıcı olmayacağına hep vurgu yapmıştık çünkü yükselişlerin kalıcı olması için bir sebep yoktu. Eski dönemlerde olduğu gibi de zaten güvenli liman olarak talep görme cazibesi pek de kalmadı. 
Global gelişmelerin de bu düşüşün arkasında önemli bir rolü var fakat ABD’nin faiz artırım sürecinde olması bu düşüşün arkasından en önemli etken. 2 hafta önce Fed üyesi Yellen’ın Aralık ayı seçeneğini masada tutması USD alıcılarının devreye girmesine neden oldu ve sarı metalde sert bir düşüş yaşandı.
Dün 1070 bölgesinin geçilmesi ile birlikte 1064 seviyelerine geri çekilme yaşandı. Her zaman olduğu gibi yeniden hatırlatalım. Kısa vadede kar realizasyonları gelecek fakat bu toparlanmaların kalıcı bir yükselişe dönüşmesini beklemiyoruz. Orta ve uzun vadede yeniden gerçekleşecek olan yükselişlerin satış fırsatı sunmasını bekliyoruz. Yukarıda 1080 ve sonrasında 1090 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.