ONS ALTIN RAPORU – 18.09.2015

ALTIN FOMC İle Hayat Buldu

ALTIN son günlerde 1097-1120 bölgesi arasında sıkışıp kalmıştı. Zaten son dönemlerde sarı metalin hiç tadı yoktu fakat dün FOMC’den faiz kararlarının açıklanması ve Fed başkanı Yellen’den açıklamaların gelmesi ile birlikte hayat belirtisi gösterdi.
Faizler 13-1 oylama ile sabit bırakıldı. Richmond Fed Başkanı Lacker diğer üyelere muhalif kaldı. Kararlar piyasa tarafından güvercin algılandı ve akabinde dolar satışları geldi. Fed istihdamda iyileşme yaşanmasından ve enflasyonun hedef doğru yönelmesinden memnun fakat ilk faiz artışının gelmesi için ekonomik göstergelerin daha güven vermesi bekleniyor. Diğer yandan yurt dışında ve global piyasalarda yaşanan gelişmelerin enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabileceği ifade edildi. Açıkcası gelen bu açıklama dolar üzerindeki bir baskı oluşturdu çünkü Fed enflasyon tarafında artık ikna olmak istiyor.
Dolar üzerinde baskının oluşması ile birlikte boğalar kırmızı pelerine doğru gözünü açtı ve 1116 seviyelerinden hızlı bir yükseliş gerçekleşti. Tekrar hatırlatalım önceki raporlarda da belirttiğimiz gibi ALTIN yön bulmak için ABD’den gelen veri ve gelişmelere odaklanmış durumda.
Bugün gün içerisinde önemli direnç olan 1140 bölgesi denendi. Bu seviyenin tamamen geçilmesi ile birlikte öncesinde 1150 sonrasında ise 1170 bölgesine doğru yükseliş devam edebilir. USD üzerindeki baskısının devam etmesi ile birlikte yükselişler devam edebilir fakat büyük resme baktığımızda yön değişmiş değil. Orta ve uzun vadede yükselişlerin satış fırsatı olmasını bekliyoruz. Önümüzdeki hafta ABD’den gelen verilerin beklenti üzeri kalması ve üyelerden gelecek olan şahin tonda açıklamalar yukarı yönlü hareketin hızını kesebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.